Hřib siny

Hřib siny - Gyroporus cyanescens

Gyroporus cyanescens

Výborná jedlá houba

Klobouk / Plodnice

Klobouk má 35-120 mm v průměru, v mládí je klenutý, pak polštářovitý a v dospělosti plochý. Nejprve je slámovožilkatý nebo bledě-sírovožilkatý se žlutozeleným odstínem, v dospělosti bývá vybledlý, téměř bělavý. Povrch je pokryt hrubou vláknitou plstí.

Hymenofor

Trubky jsou 3-8 mm dlouhé, bílé nebo nažloutlé, na řezu modrající, při třeně bývají prohloubené. Póry jsou středně velké, hranaté, až hranatě kulaté, stejně zbarvené jako trubky, poraněním velmi rychle modrá.

Košťál

Košťál je 50-100 mm dlouhý a 10-30 mm tlustý, podobně zbarvený jako klobouk, v horní polovině bývá ztenčený, v dolní polovině trochu nadutý, řidčeji celý pravidelně válcovitý. Povrch košťálu je plstnatý, tak jako klobouk, pouze na vrcholu (kde byl za mládí přitisknut okraj klobouku) bývá holý. V mládí je plný, v dospělosti dutý s přihrádkami.

Dužina

Dužnina je bílá, na řezu se zbarvuje velmi rychle a intenzivně do modra. Chuť má nevýraznou a vůni téměř žádnou.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je nažloutlý.

Výskyt

Hřib siny roste nejčastěji v listnatých lesích v písčitých půdách. Plodnice se objevují od července do listopadu. Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule kromě východní Asie a Japonska. U nás se vyskytuje nejvíce v nížinách (Záhoří, Polabí), všude tam, kde jsou světlé lesy v písčitých půdách. Není zcela vzácný ani v podhorských krajích.

Je to dobrá jedlá houba. Mezi některými nezkušenými houbaři vzbuzuje nedůvěru její intenzivní modrání dužiny. Je vhodná do polévek, omáček a na sušení.