Křemenáč borový

Křemenáč borový - Leccinum vulpinum

Leccinum vulpinum Watling

Výborná jedlá houba

Klobouk / Plodnice

Klobouk má 60-100 mm v průměru, v mládí je půlkulatý klenutý, později polštářovitý, purpurovohnědý s rezavě červeným odstínem nebo pomerančovohnedý, často plstnatý až asbesto-šupinatý. Někdy bývá téměř rozpukaná na políčka, za deštivého počasí je slabě slizký a rychle osichá; jinak se podobá Kozáků osikovým.

Hymenofor

Trubky jsou 15-25 mm dlouhé, při třeně vykrojené, nejprve bělavé až smetanové, pak špinavokrémové, později se slabým špinavofialovým odstínem. Póry jsou drobné, krémové nebo bělavé, často bývají poměrně brzy špinavosivohnědé nebo špinavookrové.

Košťál

Košťál je 70-150 mm dlouhý a 15-45 mm tlustý. Za mládí je břichatý, v dospělosti válcovitý, pod kloboukem ztenčený, uprostřed tlustlý a na bázi někdy hrubě znakovitý, jindy zaoblený nebo špičatý. Je bílý, pokrytý šupinkami, které jsou za mládí bělavé, pak hnědé nebo červenohnědé a nakonec dostávají šedou až načernalou barvu. Na osvětlených místech bývají většinou tmavohnědé až černé, podobné jako na Kozáku osikovým.

Dužina

Dužnina je bílá, v klobouku často neměnná nebo se na řezu pomalu zbarvuje do růžova; v třeně je tmavší purpurovorůžová a nakonec dostává sivofialový, sivopurpurový nebo šedomodrý tón. Po delším čase je špinavě nebo špinavoružová; v bázi se zbarvuje dost často na zelenomodré. Nejprve je celá tuhá, brzy však v klobouku měkká a v třeně tvrdě vláknitá.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je hnědý se slabým olivovým odstínem.

Výskyt

Roste pod různými druhy borovic od července do listopadu. Je poměrně vzácný, avšak vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule.
Je to jedlý druh, stejně kvalitní jako ostatní druhy z příbuzenstva Kozáka osikového.