Pýchavka obecná

Pýchavka obecná - Lycoperdon Perlatum

Lycoperdon perlatum

Výborná jedlá houba

Klobouk / Plodnice

Plodnice má hruškově kyjakovitý tvar a bývá 40-80 mm vysoká. Horní výtrusorodná část je kulovitá, na vrcholu často s hrbolem a v průměru má 20-50 mm. Sterilní stopkovitá část je válcovitá, směrem dolů zúžená, 12-22 mm silná. Za mládí je celá plodnice bílá a posetá bradavkovitými ostny (zejména na horní části), které se po dotyku snadno odlamují. V dospělosti se plodnice zbarvuje nejprve na okrově žlutou a nakonec na hnědou nebo hnědošedou.

Hymenofor

Vnitřek plodné části (Gleb) je v mládí bílý a pevný, dozráváním se zbarvuje do žluta, až do žlutoolivova a vodnatě měkne. Po dozrání celá plodnice uschne a vnitřek se změní na olivovohnědý výtrusný prach. Na temeni kulovité části vznikne otvor, kterým se zralé výtrusy šíří do okolí.

Dužina

Spodní sterilní stopkovitá část je uvnitř za mládí bílá, vatově pružná, v dospělosti hnědošedá. Celá plodnice je po zaschnutí papírovitá.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je olivovohnědý.

Lidové názvy

Prašivka, Prachovka, Píchavka, Sviňský sýr, Vlčí tabák, Houbička, Fukavka, Foukačky, Čertův tabák, Babin prd, Babí sud, Beraní vejce.

Výskyt

Pýchavka obecná roste od června do listopadu v jehličnatých, ale i v listnatých lesích, obvykle ve velkých houfech a v trsech. U nás je všude dost hojná. Je rozšířena téměř na celé Zemi.

Význam

Je to jedna z nejlahodnějších hub, ale náš lid ji sbírá jen málokdy. Plodnice jsou jedlé, dokud jsou uvnitř ještě bílé a dost tuhé.